
door Anton Schelfaut in ’t Pallieterke .
Afgelopen vrijdag werd in Kasteel Fruithof in Boechout de 85ste editie van het Vlaams Nationaal Zangfeest voorgesteld. Dat vindt plaats in de Antwerpse Lotto-Arena op zondag 9 maart 2025. Niemand minder dan Bart Kaëll is de ‘special guest’. Voorzitter Bart Fierens toonde zich op de voorstelling kritisch voor N-VA en Vlaams Belang. Hij verwijt de twee V-partijen dat ze “niet de minste inspanning doen om hun eerste programmapunt – Vlaamse onafhankelijkheid – ook maar een klein beetje dichterbij te brengen”.

Vorige week vrijdag verzamelden in Kasteel Fruithof in Boechout tal van sponsors, medewerkers en sympathisanten voor de voorstelling van de 85ste editie van het Vlaams Nationaal Zangfeest. Bart Fierens, de voorzitter van het Algemeen Nederlands Zangverbond (ANZ), stelde er verschillende nieuwigheden voor.
Een van die nieuwigheden is dat het Zangfeest volgend jaar met het verbindende ‘Gebed voor het Vaderland’ zal openen. Dat is de expliciete wens van Fierens. De zinsnede ‘Heer, laat het prinsenvolk der oude Nederlanden, niet ondergaan in haat, in broedertwist en schande’ vat volgens hem de essentie van het Zangfeest perfect samen. “Het Zangfeest is hét evenement waarop Vlaamsgezinde en Vlaams-nationale politici elkaar over de partijgrenzen heen vinden en samen zingen, zonder elkaar de duivel aan te doen”, aldus Fierens.

Kritisch voor V-partijen
Verder betreurt Fierens dat er niks gebeurt met de vele stemmen die de V-partijen op 9 juni wisten te verzamelen. N-VA en Vlaams Belang wisten samen zowat de helft van de kiezers te verleiden, maar kwamen één zetel te kort om samen een meerderheid te vormen in het Vlaams Parlement.
Fierens veegt beide partijen de mantel uit. Concreet verwijt hij zowel N-VA als Vlaams Belang dat ze “niet de minste inspanning doen om hun eerste programmapunt – Vlaamse onafhankelijkheid – ook maar een klein beetje dichterbij te brengen”. “De ene probeert België te redden, terwijl de andere zich met de regelmaat van de klok onmogelijk maakt met allerlei uitspraken. Zo onmogelijk zelfs dat de goegemeente er niet mee in zee wil gaan”, hekelt hij. “Vlaams Belang en N-VA zijn elkaars grootste vijanden. Het zijn twee blokken die elkaar niet kennen. Hoe verklaar je anders dat twee Vlaams-nationalisten – Zuhal Demir en Chris Janssens – openlijk ruzie maken in het Vlaams Parlement ?”
Fierens pleit ook voor een dosis realiteitszin : “België zal morgen niet barsten. Een onafhankelijkheidsverklaring zal in de huidige context – van oorlog en wereldwijde conflicthaarden – weinig opleveren. Als de grote zaken nu te moeilijk liggen, zullen we op de concrete zaken focussen.” Daarom zal het ANZ de (juridische) acties van de VVB tegen de taaldiscriminatie in Brussel ten volle ondersteunen, zowel moreel als financieel. Het project zal ook de nodige aandacht krijgen op het Zangfeest zelf.

Busvervoer
Tickets voor de 85ste editie van het Zangfeest kosten 12,5 euro en zijn vanaf nu te bestellen via de website van de Lotto-Arena (www.beat-tickets.be) of het telefoonnummer 03 / 400 00 34. “12,5 euro is bijzonder weinig voor een hele middag kwalitatief vermaak”, oordeelt Fierens.
Wie na afloop van het Zangfeest graag de receptie wil bijwonen, kan daar een extra ticket van 15 euro voor kopen. Dat is enkel verkrijgbaar bij het secretariaat van het ANZ, niet via de Lotto-Arena.

Tot slot slaan de Vlaamse Volksbeweging (VVB) en het ANZ de handen in elkaar om een netwerk van opstapplaatsen voor bussen uit te rollen. Op die manier willen ze ervoor zorgen dat de bezoekers zich geen zorgen moeten maken over de zoektocht naar een parkeerplaats of grote afstanden die ze te voet moeten overbruggen. Voor slechts 10 euro kan u een plekje op een bus reserveren. Die brengt u van en naar de Lotto-Arena en stopt vlak voor de ingang. Alle details vindt u op de website : www.zangfeest.org .


foto’s (c) Gazet van Hove .

