Noordpeene / Vlaanderen-in-Frankrijk

Na twee jaar stilstand door het Chinese virus … ging afgelopen zaterdagnamiddag de jaarlijkse “zwijgende voettocht door het slagveld van de Pene” terug van start. In de volksmond beter bekend als de “mars van de Pene” (8 km). Deze manifestatie verwijst naar de veldslag van 11 april 1677 tussen de legers van de Franse koning Lodewijk XIV en het leger van de Nederlanden van Willem van Oranje. Nadien werd dit stukje liefelijk Vlaanderen bij Frankrijk aangehecht. Sedert die tijd is er in deze regio een Vlaamse beweging voor meer culturele en sociaal-economische autonomie met wisselend succes actief.

De vernieuwing dit jaar was dat er enkele leden van de jeugd-gemeenteraad van Noordpeene deelnamen en op een vijftal plaatsen teksten voorlazen over de veldslag. Nadien vertaald naar het Nederlands. In Noordpeene is er een museum volledig gewijd aan deze slag. Je kan er ook terecht voor toeristische info.

Na de wandeling was er nog een muzikaal optreden voor een taverne in Noordpeene. De “mars van de Pene” heeft nog een enorm potentieel : als de Frans-Vlaamse verenigingen al hun leden kunnen warm maken voor deze manifestatie staan er binnen de kortste keer frietkramen en ijswagentjes.

Volgend jaar terug op de vierde zaterdag van april 2023, dan vertrek in Zuytpeene.

Foto’s © Gazet van Hove.