door Filip Van Laenen in ’t Pallieterke .
Een peiling uitgevoerd door iVOX in opdracht van het Overlegcentrum van Vlaamse Verenigingen (OVV) plaatst Open Vld weer op de laatste plaats in de rangschikking van de Vlaamse parlementaire partijen. De twee Vlaams-nationalistische partijen Vlaams Belang en N-VA staan nog steeds veilig op de nummers één en twee en hebben zicht op een krappe V-meerderheid.

Voor Vlaams Belang is dit alweer een goede peiling. Opnieuw blijkt meer dan een kwart van de ondervraagden van plan te zijn om op 9 juni op die partij te stemmen, waardoor ze meer dan dertig Vlaamse volksvertegenwoordigers naar Brussel zouden mogen sturen. Met die score mag de partij bovendien ook vier afgevaardigden naar Straatsburg sturen.
Even belangrijk voor de partij van Tom Van Grieken is dat N-VA opnieuw relatief goed scoort. Het ziet er daarom naar uit dat een V-meerderheid in het Vlaams Parlement mogelijk is. In het meest gunstige geval zal die meerderheid echter niet meer dan een paar zetels op overschot hebben, en dus weinig werkbaar blijven.

Kopzorgen voor N-VA-formateur
N-VA zit met 21,4 procent van de kiesintenties weer wat ruimer boven de 20 procent en kan dus tevreden zijn over haar score, ondanks het verlies tegenover de laatste verkiezingen. Maar voor de Vlaamse regeringsvorming brengt deze peiling alleen maar kopzorgen.
Zoals reeds vermeld, levert een projectie een V-meerderheid op, wat opnieuw voor discussies binnen de partij zal zorgen, ook al zal die V-meerderheid dus niet werkbaar zijn. Maar opnieuw zijn er weinig alternatieven. Zonder Vlaams Belang zullen er waarschijnlijk vier partijen nodig zijn om een meerderheid te kunnen vormen in het Vlaams Parlement. De vraag is dan ook of dat zoveel werkbaarder zal blijken dan een krappe meerderheid met Vlaams Belang, als je ziet hoe moeilijk het de afgelopen vijf jaar regeren was met drie partijen.

Merken we toch op dat er een waterkansje is dat N-VA, Vooruit en cd&v nipt aan een meerderheid geraken, zonder een vierde regeringspartner. Het uitgangspunt blijft echter dat de Vlaamse liberalen toch opnieuw nodig zullen zijn in de Vlaamse regering, zolang ze niet tegen de kiesdrempel aanlopen. We durven er niet aan denken dat in de plaats van Open Vld de groenen nodig zouden zijn om N-VA, Vooruit en cd&v aan een meerderheid te helpen in het Vlaams Parlement !
“Er is een waterkansje dat N-VA, Vooruit en cd&v nipt aan een meerderheid geraken” Filip Van Laenen
Derde plaats voor Vooruit
Vooruit doet het in deze peiling opnieuw wat beter en herovert met 13,5 procent van de kiesintenties de derde plaats in de rangschikking. Dat is nog steeds een achteruitgang vergeleken met de topscores uit de tijd dat Conner Rousseau nog partijvoorzitter was, maar het is wel ruim 2 procent beter dan de laatste twee peilingen. Die derde plaats is vooral van belang voor de Europese verkiezingen, want zoals de kaarten nu liggen geeft ze recht op een tweede vertegenwoordiger in het Europees Parlement.

De strijd voor die derde plaats is echter nog niet gestreden, want cd&v ligt slechts 1 procent achter op Vooruit. We denken trouwens dat ze er bij Vooruit zelf hun hand niet voor in het vuur zouden steken dat ze werkelijk meer dan 13 procent van de stemmen zullen halen op 9 juni. De christendemocraten daarentegen halen in deze peiling 12,5 procent van de kiesintenties. Dat is niet echt een schitterend resultaat, maar de partij heeft het al veel slechter gedaan in andere peilingen en zit de laatste tijd toch veel meer in een positieve trend dan Vooruit.
Opvallend is wel hoe Vooruit en cd&v in deze peiling de middenmoot vormen tussen enerzijds de twee relatief grote rechtse en Vlaams-nationalistische partijen, en anderzijds de drie relatief kleine linkse en belgicistische partijen PVDA, Groen en Open Vld. Het is een observatie die misschien vooral bij cd&v tot enig nadenken zou moeten stemmen.

De eerste achtervolger op cd&v, PVDA, zit deze keer opnieuw een eindje onder de 10 procent. Voor de communisten zou 8,8 procent van de stemmen nog steeds een stevige winst betekenen. We denken echter dat zo’n score toch tot een zekere ontgoocheling bij de kameraden zou leiden, want de laatste tijd zijn ze gewend geraakt aan gunstigere voorspellingen. Van een echte doorbraak van PVDA in Vlaanderen zou met zo’n score trouwens geen sprake meer zijn.

Kiesdrempel opnieuw in zicht voor Open Vld
Groen haalt in deze peiling niet meteen een slechte score, maar goed kan ze toch ook niet genoemd worden. Met iets meer dan 8 procent hoeft de partij waarschijnlijk niet meteen te vrezen voor de kiesdrempel in één van de Vlaamse kieskringen. Vergeleken met de uitslag van 2019 zou de achteruitgang toch gevoelig zijn voor de groenen.
Open Vld zakt daarentegen opnieuw onder de 8 procent en loopt daarmee wel het risico in één van de kieskringen geen verkozenen meer te halen. Dat geldt uiteraard nog meer voor de Kamer, waar het aantal verkozenen per kieskring kleiner is en de effectieve kiesdrempel dus ook een beetje hoger ligt.

De Europese zetel is voorlopig nog niet in gevaar voor Open Vld, maar erg veel overschot heeft de partij niet meer. Verliest de partij Europees pakweg 1 procent extra, bijvoorbeeld door de recente aantijgingen tegen lijsttrekker Hilde Vautmans, dan lopen de Vlaamse liberalen het gevaar over enkele weken uit het Europees Parlement te verdwijnen.

foto’s (c) Gazet van Hove .

