Raadslid Katty Huybrechts (HN) stelde op de gemeenteraad van april enkele vragen over de verkeersveiligheid en openbare werken in de gemeente.

Ten eerste vroeg ze of er ingegaan kan worden op de vraag van de Fietsersbond om de overbodige en foutieve verkeersborden op de fietspaden te verwijderen ? “Op 16 maart was er een toelichting over de optimalisatie van de Fiets-o-strade F1. Achteraf was er een opmerking van de Fietsersbond dat er in Hove op verschillende plaatsen op het fietspad verkeerd geplaatste verkeersborden zouden zijn. Sommigen zijn in conflict met elkaar, soms hangen er teveel borden en ze beweren dat er zelfs borden zijn die de voetgangers voorrang geven op het fietspad. Dit is zeer gevaarlijk bij een ongeval voor de verzekeringen. De Fietsersbond zou dit graag aangepast zien, zodat de fietser zijn rechten heeft op het fietspad en de voetganger op het voetpad. Kunnen we ingaan op deze vraag van de Fietsersbond ?” aldus de interpellante.

Fietsersbond Hove
kreeg een taak van de burgemeester

Burgemeester en partijgenoot Thierry Lens (HN) antwoordde : “het klink allemaal veel dramatischer dan het is. Ik heb na uw verhaal van 16 maart de Fietsersbond uitgenodigd op kantoor om te zien wat het probleem is. Ik heb ook de mensen van Mobiliteit en de politie erbij gevraagd om te zien of het wel juist is wat de Fietsersbond zegt. Door vakantie is die vergadering pas gisteren kunnen doorgaan. We hebben veel geleerd. Het gaat eigenlijk over het verkeersbord D10, het blauwe bord met de fietser en de twee voetgangers. Voor de Fietsersbond mogen hier enkel voetgangers en fietsers op en geen speed-pedelecs. Dit is lastig voor een fiets-o-strade. Het heeft niets met snelheid te maken. Dit punt was juist. Op enkele andere punten sloeg de Fietsersbond de bal wel mis. De Fietsersbond gaat nu een update geven van alle plekken waar zij denken dat er een fout staat. De politie gaat dit nakijken en bespreken met mij en de verkeers-cel op 4 mei. Het wordt dan zo snel mogelijk allemaal recht gezet”.

Verkeersbord SB250 D10 - Deel van de weg voorbehouden voor voetgangers en fietsers
verkeersbord D10

Het raadslid stelde ook een tweede vraag over de gevolgen van werkzaamheden op de staat van de straat, voet en fietspaden. “Er wordt op vele verschillende plekken in Hove tegelijk gewerkt. Voor de kabels, voor leidingen. En achteraf merk ik zelf mankementen op, zoals putten. Hebben wij achteraf voldoende controle bij zulke werken ? Bij de oplevering ? Ik opteer ook voor meer tussentijdse controle. Niet dagelijks, maar toch wekelijks. Zodat we kunnen ingrijpen en de aannemer erop wijzen dat het wel ten gevolge van hun werken is dat er iets mis is. En zo vermijden dat er na oplevering discussies ontstaan. Want voor de gemeente kost het tijd en geld om nadien al die mankementen te moeten oplossen“.

Schepen van openbare werken Bart Van Couwenberghe (N-VA) antwoordde : “de waakzaamheid van inwoners helpt ons lokaal bestuur om scherp te blijven. De werven van de nutsmaatschappijen op ons grondgebied vinden niet vrijblijvend plaats. De primaire verantwoordelijkheid voor coördinatie en toezicht ligt bij de maatschappijen zelf. Ze zijn wettelijk verplicht om een gekwalificeerde toezichter aan te stellen die de uitvoering door de aannemer controleert. Het lokaal bestuur treedt hierbij op als tweede controle-instantie. Wanneer we onregelmatigheden vaststellen communiceren we rechtstreeks met de nutsmaatschappijen die fungeert als enige aanspreekpunt. Maar toezicht stopt hier niet. Voor de start van de werken moet er een plaatsbeschrijving worden opgemaakt. Indien dit niet gebeurt, wordt geacht dat de toestand van het openbaar domein in goede staat was. Dat betekent dat elke schade die nadien ontstaat ten laste valt van de uitvoerende partij. Dit geeft ons een stevig instrument om herstel af te dwingen waar nodig is. Daarnaast werken wij in een duidelijk vastgesteld kader met een code voor infrastructuur en nutswerken. Deze bepaalt o.a. dat er een garantieperiode is van twee jaar op definitieve herstellingen. Indien er binnen deze termijn gebreken optreden die verband houden met de uitvoerende werken dan is de nutsmaatschappij verplicht om deze op eigen kosten te herstellen. Als dit niet gebeurt, dan aarzelen we niet om op te treden. In dat geval stellen we de betrokken maatschappij formeel in gebreke en indien nodig voert de gemeente zelf herstellingen uit waarbij alle kosten (inclusief personeel en administratie) worden doorgerekend. Volgens de technische voorschriften moet een bestrating pas als afgewerkt worden beschouwd, wanneer de voegen volledig gevuld zijn en de verharding stabiel ligt. We volgen dit actief op en verplichten aannemers om dit op te lossen indien dit niet in orde is. Zo heeft een aannemer de werken van de Geelhandlaan terug moeten opbreken en terug her-aanleggen tot het goed was. Vandaag vinden controles zowel tijdens als na de werken plaats. Het is een uitdaging voor periodes wanneer er verschillende werken tegelijk plaatsvinden, overal dezelfde intensiteit van toezicht te garanderen. We nemen uw voorstel mee, want het gaat hier over vertrouwen, dat publieke middelen degelijk worden besteed en duurzaam en veilig worden uitgevoerd.

Incident gesloten.

Foto’s (c) Gazet van Hove.