De Vlaamse regering en de Vlaamse provinciebesturen zetten de jongste jaren erg in op trage wegen. Deze wegen hebben een openbaar karakter en worden meestal gebruikt door fietsers en voetgangers om gedeeltelijk aan het drukke verkeer te ontsnappen. Trage wegen lopen soms parallel met grotere en drukkere wegen en zijn dus maatschappelijk van levensbelang. Voorbeelden van trage wegen zijn bospaden, landbouwwegen, kerkwegels, steegjes, jaagpaden, oude spoorwegbermen, enz …

Uit een bevraging bij tientallen Antwerpse gemeenten blijkt dat meer dan de helft actief bezig is met een trage wegen beleid. 60% van de gemeenten legde zelfs al een trage weg aan of herstelde een bestaande. Van de gemeenten die nog geen trage weg aanlegden is 61% van plan om dit in de toekomst nog te doen. In Hove staan er ook enkele projecten in de steigers, vnl. in de wijk Boshoek.

Vele gemeenten zijn vragende partij voor provinciale en Vlaamse ondersteuning in het trage wegen beleid, aangezien het dikwijls om financieel dure ingrepen gaat. De meeste gemeenten die trage wegen aanlegden deden dit meestal alleen, zonder ondersteuning vanwege een hogere overheid.

 

Hove

In onze gemeente is men reeds een kleine twee jaar bezig met trage wegen. Er gingen twee  volksvergaderingen door in het gemeentehuis, er werden inventarissen opgemaakt van de stand van zaken van deze verschillende trage wegen over heel het grondgebied van onze gemeente. Sommigen trage wegen zijn maar enkele tientallen meters lang maar snijden wel enkele drukke verkeersassen af. Altijd de moeite voor een investering in veiligheid. Enkele trage wegen kunnen in Hove de veiligheid van de vele schoolkinderen die naar scholen fietsen in Hove, Boechout en Mortsel extra bevorderen.

We deden een klein onderzoek naar twee trage wegen in onze gemeente en stelden vast dat hun  toestand niet zo denderend is.

Kasteelstraat
Kasteelstraat

De trage weg tussen de Geelhandlaan, Esdoorn en de Veldkantvoetweg namen we eens specifiek onder het vergrootglas. Vanuit de parking aan de Veldkantvoetweg, nieuwe verkaveling, is er nog geen vuiltje aan de lucht. Het pad is geplaveid en kan gerust bereden worden met fietsen. Er staat misschien iets meer dan normaal onkruid tussen de tegels (gevaar op valpartijen bij nat weer). Dan komen we aan de ingang van het OCMW-gebouw, Esdoorn. Hier gaat de trage weg over in een aarden pad, eerst nog voldoende breed dat nog kan bereden worden met fietsen, misschien al wel door mensen met veldrijderservaring. Naarmate we dichter bij de Geelhandlaan komen, wordt het pad smaller en de overwoekering groeit aanzienlijk. Juist een pad gebruikt door de ‘Vietcong’ tijdens de oorlog tegen de Amerikanen. We naderen een achterin gelegen woning van de Geelhandlaan, ernaast ligt een berg gras die er zeker al jaren ligt. We moeten even een kort knikje naar rechts maken, er staat zelfs een openbare verlichtingspaal (die werkt, voor de katten en konijnen), het wordt nog smaller, we zien de Geelhandlaan op enkele meters voor ons opduiken en lopen naast de voortuin van een villa in de Geelhandlaan. We staan op het voetpad van de Geelhandlaan. Vanop dit voetpad kan je duidelijk zien dat de weg fysiek is gescheiden van de private panden. De aantrekkelijkheid en het onderhoud van deze trage weg laten hier wel erg te wensen over.

Als de gemeente deze trage weg wil promoten, zal ze eerst een opkuisploeg moeten langs sturen om dit op te kuisen en op sommige plaatsen het wegdek heraan te leggen (verharden).

 

KasteelstraatTweede voorbeeld : Kasteelstraat

Naast de spoorwegbrug in de Kasteelstraat loopt er over een afstand van een dertig tal meters een klein padje van de brug juist tegen de Jan Frans Gellyncklaan naar de Kasteelstraat (vlak tegen het oude bareelwachtershuis), parallel met de zuidelijke Kasteelstraat tegen de Gellyncklaan. Hier staan enkele woningen. Tot voor enkele jaren was dit weggetje overwoekerd door bomen en struiken. Onder het vorige gemeentebestuur werden de meeste van die bomen en struiken gekortwiekt of verwijderd. Vandaag is het er een vieze boel, waar je beter niet komt alleen al voor de reuk. Honden en katten komen er des te meer. Ook hoog tijd voor een grondige opknapbeurt.

Binnen enkele weken gaan we terug een kijkje nemen en hopelijk is er dan al positieve evolutie.