Tijdens de gemeenteraad van november jl. kwam het punt over de mogelijke sluiting van het Lokaal Opvang Intitiatief (LOI) in de Nieuwstraat – in de volksmond “het asielzoekerscentrum” – ter sprake bij interpellatie via “een lek”. Nu stond het punt op de officiële agenda van de OCMW-raad van december (officieel ‘Raad voor Maatschappelijk Welzijn’) onder de titel ‘stopzetting werking LOI’.

Het was te verwachten dat de gezamenlijke oppositie tegen dit punt zou stormlopen en dat deden ze ook. Raadslid Jos Peeters (Fan van Hove/CD&V) opende de debatten : “wij zijn erg ontgoocheld. De beslissing komt te vroeg voor een goed werkend initiatief. Het bestuur zegt dat het OCMW zich op zijn kerntaken moet concentreren. Heeft het OCMW dan de voorbije 24 jaar niet goed op zijn kerntaken gewerkt. Het bestuur draait de wereld om. De invloed van de toestroom van mogelijke werkloosheidsdossiers zal in Hove zeer beperkt zijn. Drie dossiers in januari waarvan één voor een leefloon. Men heeft zogezegd plaats nodig voor de eigen mensen (verhuis Sterrenregen, De Markgraaf). Dit is bijzonder merkwaardig. De Hovese jeugdraad is ook tegen de sluiting van het LOI”.

Jos werd direct bijgestaan door raadslid Tyson Kouraichi van de groen-linkse formatie Hove Beweegt : “het OCMW moet de meest kwetsbaren in de gemeente helpen. Er zijn nog veel vluchtelingen. Dit meningsverschil is een verschil in visie op de maatschappij. In de Meylwijk werkte de integratie van het LOI goed. Welk is de toekomst van het gebouw ?”

dit pand was vroeger een bakkerij

OCMW-voorzitster en schepen Sofie Lememens (HN) antwoordde : “het OCMW helpt de zwaksten. We doen dit met alle middelen. Bij de leefloontrekkers is 80% niet-Belgisch. Ze evolueren weinig. We gaan nu alle info van de overheid inzetten op onze dossiers. Er zitten nog vijf mensen in het LOI. Hun traject wordt afgewerkt. We sturen hen door naar noodwoningen. Het is een heel complex dossier”.

Raadslid Luc Vuylsteke de Laps (Fan van Hove) gaf als opmerking nog aan de bestuursmeerderheid : “er is hier geen debat over prijs/kwaliteit. Het debat gebeurt op basis van een onderbuikgevoel. Het beroert ons niet”.

Na het debat ging men over tot de eindstemming : de bestuursmeerderheid van HN/N-VA keurde dit punt goed met twaalf stemmen voor tegen zeven stemmen tegen van de oppositie HB/Fan van Hove.

Het LOI sluit in het voorjaar 2026 definitief de deuren. Welke invulling het pand aan de Nieuwstraat zal krijgen is nog niet duidelijk, want er liggen nog allerlei plannen op de tekentafel van de bestuursmeerderheid rond de invulling van de gemeentelijke eigendommen.

Incident gesloten.

de vluchelingenproblematiek is politiek zeer geladen …

Foto’s (c) Gazet van Hove.