NIEUWS – door Jan Fabry – www.doorbraak.be .

De persgroep Rossel neemt in het najaar de geschreven persactiviteiten van de concurrenten van IPM over. Daardoor zal de overgrote meerderheid van de Belgische Franstalige dagbladen onder één mediagroep vallen. ‘Een fusie die weinig goeds voorspelt voor de diversiteit in Franstalig België, maar ook kansen biedt’, denkt Etienne Dujardin, oprichter van het alternatief nieuwsmedium 21News.
Rossel is vandaag al eigenaar van onder meer Le Soir en Sudinfo. Daarnaast bezit de groep de helft van RTL Belgium en 50 procent van Mediafin, de uitgever van L’Echo. IPM is dan weer eigenaar van La Libre, La DH, L’Avenir en verschillende tijdschriften.

‘Niet normaal’
Etienne Dujardin, oprichter van 21News, heeft er gemengde gevoelens bij: ‘Je kunt die fusie enerzijds betreuren vanuit het oogpunt van het pluralisme. Maar anderzijds biedt ze ook kansen voor media zoals 21News, waarvan de rol erin bestaat een andere redactionele invalshoek op de actualiteit te bieden. De ruimte zal zich nu nog meer openen dan voordien, omdat lezers zich niet altijd zullen kunnen vinden in het aanbod van één enkele speler.’
De omvang van de Franstalige markt laat niet langer toe om zoveel titels en zoveel journalisten op elke redactie te behouden
Dujardin hoopt ook dat de politiek gepaste aandacht besteedt aan deze (r)evolutie. ‘Het is niet normaal dat één enkele speler, Rossel, het volledige budget voor perssteun ontvangt, terwijl de tweede speler, de RTBF, bijna volledig door de overheid wordt gefinancierd’, oordeelt Dujardin, naast ondernemer ook MR-gemeenteraadslid in Sint-Pieters-Woluwe. ‘De politiek zal rekening moeten houden met de digitale revolutie in de pers en ook digitale spelers moeten helpen om zich te ontwikkelen, zodat het Franstalige medialandschap niet beperkt blijft tot slechts twee grote spelers.’ Dat daarin voor Dujardin ook een rol is weggelegd voor 21News, hoeft allicht niet te verbazen.
Verrast was Dujardin evenwel niet door de fusie : ‘De omvang van de Franstalige markt laat niet langer toe om zoveel titels en zoveel journalisten op elke redactie te behouden. Structurele besparingen zijn voor dit soort organisaties onvermijdelijk.’ Niet enkel in Wallonië, trouwens. ‘De advertentiemarkt krimpt wereldwijd, artificiële intelligentie doet haar intrede en de meeste grote redacties ontslaan wereldwijd massaal personeel omdat ze hun kosten niet langer kunnen dragen.’

Jan Fabry (°1991) is journalist bij Doorbraak en doctor in de Nederlandse filologie. Hij woonde en werkte in België, Frankrijk, Polen en Tsjechië als leerkracht en onderzoeker. Zijn interesses situeren zich op het snijvlak van politiek, taal, geschiedenis en identiteit, met een bijzondere aandacht voor Vlaanderen en de Lage Landen.

